Tovább

Híreink


nov. 15.

A HUN-REN CSFK vezetésével magyar-szlovák víztisztítási projekt indul az Ipoly mentén


A HUN-REN CSFK vezetésével magyar-szlovák víztisztítási projekt indul az Ipoly mentén
  • 2024. november 15.

Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program keretén belül, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (HUN-REN CSFK) vezetésével, a DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV Zrt.), valamint a szlovákiai Ipolynyék (Vinica) település önkormányzatának részvételével a települési szennyvíztisztítás hatékonyságát technológia-intenzív beavatkozásokkal erősítő projekt indul.

„A vízszennyezés szennyvíztisztítási beruházásokkal történő csökkentése az Ipoly folyó vízgyűjtőjén” elnevezésű projekt keretében a nemzetközi konzorcium célja az Ipoly folyó és mellékvizei szennyvíz eredetű terhelésének csökkentése határon átnyúló összefogással. A #CLEANWATER rövidítésű projekt megvalósítása 2024. júniusában kezdődött és 2026. november végén zárul. A projekt összköltsége 1 908 333,72 euró, amelyből az Európai Regionális Fejlesztési Alap hozzájárulása 1 526 666,97 euró.

Az Ipoly vízgyűjtője antropogén eredetű szennyezésnek kitett, kisvízfolyásokkal szabdalt medence. Az Ipoly folyó és a beletorkolló patakok sok kis szennyvíztisztító telep kibocsátott vizének befogadói. A három partnerrel megvalósuló projekt konkrét célja az Ipoly vízgyűjtő kommunális eredetű terhelésének csökkentése szennyvíztisztító-telepi fejlesztésekkel, és a természetben le nem bomló mikroszennyezők hatékony eltávolításának megalapozásával.

A konzorciumvezető HUN-REN CSFK feladata az Ipoly vízgyűjtő felszíni vizeinek és az ivóvíz mikroszennyező-terheltségének feltárása, illetve a hagyományos szennyvíztisztítási folyamatokhoz kapcsolódó negyedik szennyvíztisztítási lépcső megtervezése. A vezető partner összköltsége 508 620 euró, amiből az uniós hozzájárulás összege 406 896 euró, a magyar állam társfinanszírozása 101 724 euró. A HUN-REN CSFK-ban a különböző vízminták értékelését követően, zöldhulladék feldolgozásán alapuló, saját fejlesztésű technológiával készülő megkötőanyagok (úgynevezett adszorbensek) tesztelése történik. A kutatóközpont saját fejlesztésű eszközeivel meghatározza a legkockázatosabb szennyezőkkel szembeni leghatékonyabb tölteteket és megoldásokat, majd a vízgyűjtő szennyvíztelepeire elvégzik ezek költség-hatékonyság elemzését. Ezután akcióterv keretében kijelölik, hogy hol, milyen technológiával lehet beavatkozni úgy, hogy az érzékelhető hatást eredményezzen a teljes vízgyűjtőn - figyelembe véve a jelenleg elérhető megoldásokat -, a projektben lezajlott rekonstrukciók hatásait, és a tesztelt adszorbensek alkalmazási lehetőségeit is. A projekt keretében az együttműködés eredményeként a partnerek által üzemeltetett nógrádi és ipolynyéki szennyvíztisztító telepeken jelentős technológiafejlesztés valósul meg, ezekre a szennyvíztelepekre a 4. tisztítási fokozatra vonatkozó, a mikroszennyezők eltávolítását célzó koncepciótervek is készülnek a HUN-REN CSFK szakemberei közreműködésével.

A projektben a másik magyarországi partner a váci székhelyű DMRV Zrt., aki a projekt során a nógrádi szennyvíztisztító telepen új szennyvíziszap-víztelenítő rendszer kiépítését valósítja meg. A cég által végrehajtott projektrész összköltsége 595 932,12 euró, amiből az uniós támogatás 476 745,69 euró, a magyar állam társfinanszírozása 89 389,81 euró, az önrész mértéke pedig 29 796,62 euró. Az új technológia a jelenlegi gravitációs elvű szikkasztást váltja fel, ahonnan jelentős mennyiségű csurgalékvíz szivároghat a Lókos-patakba és a felszín alatti vizekbe. A korszerűbb megoldással biztosított, hogy a csurgalékvíz a tisztítási sor elejére kerüljön. Ez azért jelentős, mert szárazabb periódusokban a nógrádi szennyvíztelep elfolyó vize lényegében a horgásztavakat is tápláló, az Ipolyba torkolló Lókos-patak fő vízforrása. Mindemellett a fejlesztés a jelenleginél lényegesen kisebb térfogatú víztelenített iszap közúti szállítását igényli, így csökkenti a környezetterhelést. A projekt része a nógrádi telep áramellátásának fejlesztése is. Az együttműködés során részletes elemzésre kerül a DMRV Zrt. által üzemeltetett szennyvíztelep által kibocsátott mikroszennyezők mennyisége, valamint a vállalat által a régióban megvalósítható kockázatcsökkentő beruházások volumene és költsége. Emellett a projekt a Lókos-patak vízminőségének javításán keresztül az Ipoly folyó terhelésére is hatással lesz, csökkentve ezáltal a határokon átnyúló szennyezést.

A projektben a szlovákiai partner Ipolynyék (Vinica) Község Önkormányzata. A községben megvalósítandó projektrész összköltsége 803 781,60 euró, amiből 643 025,28 euró az uniós hozzájárulás, 96 453,79 euró a szlovák állam társfinanszírozása, az önrész mértéke pedig 64 302,53 euró. A projekt az önkormányzat által üzemeltetett szennyvíztelep komplex rekonstrukcióját célozza. Ennek során megvalósul a telep gépészetének és technológiájának korszerűsítése, ezzel együtt sor kerül a megújult telep adottságaihoz illeszkedő ipolynyéki csatornahálózat megtervezésére is. A beruházás során a jelenlegi elavult technológiát új, granuláris aerob biomassza-alapú megoldás váltja fel, ami nagymértékben javítja az üzemeltetési paramétereket. A beavatkozás csökkenti a Nagy-patakba, ezen keresztül pedig az Ipolyba kerülő tisztított szennyvíz szennyezettségét, ezáltal a transznacionális környezetterhelést. A projekt a környezeti állapot javítása mellett stabilabb üzemeltetési körülményeket is teremt a település szennyvíztisztítója számára.

Az Ipoly folyó látképe az ipolyviski hídnál (Vyškovce nad Ipľom, Szlovákia)
Az Ipoly folyó vízgyűjtője és a megvalósuló beruházások helyszínei
A HUN-REN CSFK kutatói vízmintákat elemeznek az Ipoly partján
Tisztított szennyvíz kifolyó a nógrádi szennyvíztelepen; befogadó: Lókos-patak, alvízi oldal
Szennyvíztelep Ipolynyéken


A projekt adatai:

Program neve: Interreg Magyarország-Szlovákia Program
Projekt címe: A vízszennyezés szennyvíztisztítási beruházásokkal történő csökkentése az Ipoly folyó vízgyűjtőjén
Projekt rövid címe: #CLEANWATER
Projekt kezdete: 2024.06.01.
Projekt befejezése: 2026.11.30.

Konzorcium tagjai:
Vezető partner: HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont
Partnerek: DMRV Duna Menti Regionális Vízmű Zrt., Ipolynyék (Vinica) Község Önkormányzata (Szlovákia)
A projekt összköltsége: 1 908 333,72 EUR
EU hozzájárulás összesen: 1 526 666,97 EUR

A HUN-REN CSFK projektrészének összköltsége: 508 620 EUR
A HUN-REN CSFK projektrészének EU hozzájárulása: 406 896 EUR
A magyar állam társfinanszírozása: 101 724 EUR