Echard, Lawrence - Ladvocat, Jean-Baptiste: Dictionnaire géographique portatif, ou Description de tous lesroyaumes, provinces, villes, patriarchats, évéchés, duchés, comtés, marquisats, villes impériales et anséatiques, ports, fortresses, citadelles, et autres lieux considérables des quatre parties du monde . / traduit de l'anglois sur la treiziéme edition de Laurent Echard avec des additions & des corrections confidérables par Monsieur Vosgien. - Nuovelle ed., revue, augmentée & corrigée. - Paris : Didot, 1749. - XIII., 600 p. ; 17 cm, 8o
Kötés: bőr.
Ladvocat, álnevén Vosgien francia író Vaucouleurs-ben született, Párizsban halt meg. Pap volt Domrémy-ben, 1740-től professzor, 1742-től a Sorbonne könyvtárosa. Fő művei a Dictionnaire géographique portatif (Földrajzi zsebszótár, 1749), és a Dictionnaire historique portatif des grandes hommes (Híres emberek történelmi zsebszótára, 1752). Műveire nagy hatással volt Louis Moreri történeti szótára.
A geográfiai és a történeti szótár műfaja főként leíró, ismeretterjesztő jellegű. A történelem mellett általában földrajzi jellege szembetűnőbb, a geográfia áll mindig az események hátterében összekötő kapocsként. Jellemző a műfajra, hogy a fokozatos javítások, kiegészítések révén anyaga mindig változik, alakul, amit a sorozatos újrakiadások is bizonyítanak (Morieri szótára éppúgy, mint Vosgien könyve). A „Dictionnaire” műfajának jellegzetességei a XVII. században alakultak ki; hazai recepciója a XIX. század első felében volt a legintenzívebb, többek között Zádor Elek, vagy Dóczy József munkássága idején.
A földrajzi szótárak az adatközlő történetírás munkái közé sorolhatók, szerkezetük csaknem mindig betűrendes, címszavaikban országokat, városokat sorolnak fel. A címszavakban elkülöníthetünk matematikai geográfiai részt (szélességi, hosszúsági koordináták megadása), a domborzati viszonyok leírása a földrajz fizikai vonatkozásaiban kap helyet a szótárban, végül a politikai földrajzhoz tartozó adatokat olvashatunk, ha az adott ország státuszát, államformáját, fennálló viszonyait leíró sorokat vizsgáljuk. Ez a felépítés adja meg a szótár jellegét: megismerhetjük egy ország nevét, kiterjedését, éghajlati, domborzati viszonyait, lakóinak jellemét, erkölcseit, vallását, szokását.
Vosgien bemutatott szótára 1747-ben jelent meg, majd a folyamatosan bővített kiadásoknak köszönhetően 1851-ig a francia nyelvű könyvpiac állandó terméke volt. A fenti képen a szótár Hongrie [Magyarország] címszava olvasható. |