A kiállítás bevezetője       A kiállított könyvek év szerinti sorrendben      A bemutatott könyvek szerzői

 

Németh: Az europai nevezetesebb országoknak rövid leírása...

Németh László: Az europai nevezetesebb országoknak rövid leírása: elso rész, melly a'bévezetést, N. Británniát és Hiberniát, Szövetséges Belgiomot, Dániát és Norvegiát, Svetziát 's az Orosz Birodalmat foglalja magában / Németh László. - Sopronyban : Szísz Klára Ts. Kir. Privilegiáltt nyomtató muhelyében, 1795 - VIII, 595 p. ; 18 cm; 8o

Németh Jobbaházán, Sopron megyében született, diákéveit Sopronban töltötte. Egyik alapító tagja volt a soproni evangélikus líceumban 1790-ben létrehozott Magyar Társaságnak. 1796-tól a győri evangélikus gimnázium igazgatója lett. Cikkei a Zeitschrift von und für Ungern, Annalen der Literatur, Allgemeine Literatur-Zeitung című lapokban jelentek meg. Fontosabb munkái: Az európai nevezetesebb országoknak rövid leírása (1795, tankönyv), A világ történeteinek tudományára való előkészület (1795 - e mű második részének megjelenését a cenzúra nem engedélyezte), Rövid deák grammatika (1799), Reisen durch Ungern und einige angränzende Länder (1805, útleírások).

Németh László az első magyar nyelvű statisztika szerzője. Göttingában tanult Kis Jánossal, barátjával, ahol Schlörer oktatta a statisztika tudományát. Ez a tudományág a 18. század végén még nem volt kiforrott, a történelem- és földrajztudomány szempontjai egyaránt meghatározták.

A mű előszavában Németh bemutatja kora statisztikai elméletét, és szól munkája céljáról is, ez pedig - mint írja - a nemzeti nyelvű művelődés elősegítése.

Az europai nevezetesebb országoknak rövid leírása forrásai korabeli útleírások, naptárak, hírlapok beszámolói voltak.

A szerző a következőképp csoportosítja azokat a forrásokat, melyekből az egyes országok leírásai elkészíthetők: az adott ország végzései, országgyűlési határozatok; országos írások, lajtorjás követelések, országos kalendáriumok; hazabéli írások (hazai szerzők művei); földleírások; utazások; holnapos írások (újságok). Az ezekből összegyűjtött adatokat sokszor táblázatba foglalta, ezzel is segítve a könyv áttekinthetőségét.

Németh az alábbiakat írja könyve bevezetőjében annak szerkezetével, felépítésével kapcsolatban:

„A' Tárgyoknak rendje a' köz és különös Ország leirásokban külömbféle. Az elsöben azon voltam, mennél értelmesebb és szorosabb bizonyító erővel adhassam elő vélekedésemet: az utolsókban mennél nyilvábban mutathassam az Országok valóságos állapotját. Az elsőben azért az Országos Társaságnak eredetén kezdem elmélkedésemet, 's úgy megyek annak szükséges részeire, 's az Országok leirásának kutfejein végzem: az utolsókban a' kut főkön kezdem, előszámlálom az Ország leirásának megértésére szükséges pénzeknek és mértékeknek nemeit; az után a' népről, a' földről, 's úgy a termésekről, készétményekről és kereskedésről, mint a' népnek keresetjeiről, szóllok; úgy következik az Ország alkotmánnya, 's annak kormányozása, 's oltalmazása 's legutólján a' mellyék Tartományok. A' népnek képét a' Nevelés tartja fenn és a' vallás, 's ezen tárgyokat én is mindjárt a' nép lerajzolásához függesztettem.”

A cenzúra nem engedélyezte a mű folytatását (további két kötet jelent volna meg).