Next



Library - institutional publications


Kocsis K. (főszerk.) 2018. Magyarország nemzeti atlasza: természeti környezet (in Hungarian)



Editor - in - chief K. Kocsis
Title Magyarország nemzeti atlasza: természeti környezet
Publication data Budapest, MTA CSFK Földrajztudományi Intézet, 2018. 187 p.
ISBN 978-963-9545-56-4
Series -
Price 6500 HUF  elfogyott
Weight 2800 g
Size 42.5 x 31 cm

Magyarország Nemzeti Atlasza (MNA) először 1967-ben, majd 1989-ben jelent meg. A négy-négy kötetben, magyarul és angolul is megjelenő új kiadás a lehetőségek függvényében nem csupán Magyarország, hanem hazánk, a Kárpát–medence vonatkozásában mutatja be a természet, a társadalom és a gazdaság dinamikus térszerkezetét. A széles társadalmi rétegekkel való kapcsolattartás érdekében, a kor követelményeihez igazodva, a reprezentatív, nyomtatott forma mellett magyar és angol nyelvű digitális változatban (e-MNA) is meg fog jelenni (www.nemzetiatlasz.hu).

A nemzeti atlasz egy-egy ország, nemzet „személyi igazolványa”, a zászló, a címer és a himnusz mellett a legfontosabb nemzeti jelképek egyike. Logikusan, arányosan felépített, viszonylag egységes kivitelű, általában szöveges magyarázatokkal és különféle illusztrációkkal kísért térképek sorozata, amely az adott állam természeti, gazdasági és társadalmi adottságait mutatja be az érdeklődőknek.

Új nemzeti atlaszunk köteteinek sorát hazánk természeti környezetének bemutatásával kezdjük. A kiadvány egyrészt ismerteti a kőzet-, a víz- és a levegőburok állapotát, illetve az élővilág életterét, másrészt olyan szintetizáló fejezeteket, témaköröket is tartalmaz, melyek a természeti környezet és a társadalom összefonódását, kölcsönhatásait elemzik (pl. tájak, környezet- és természetvédelem, természeti veszélyek). Az egy csokorba gyűjtött, szemléletes tematikus térképeket lapozgatva olyan témakörök területi sajátosságairól tájékozódhatunk, mint a mérnökgeológia, a földrengések, az éghajlati elemek várható változása, az időjárási rekordok, a talaj-, réteg- és karsztvizek, ásvány- és hévizeink, talajaink jellemzői, a földminőség, a tájtípusok és tájkarakterek, a tájképi értékesség, a hazai élővilág elképesztő fajgazdagsága, a környezet állapota és a hulladék kezelése, védett természeti területeink, az ökoturizmus, a kiemelkedő fontosságú hazai természeti veszélyek: az ár- és belvíz, az aszály, a talajerózió, az özönfajok terjedése és a virágpor allergia.

A munkában érintett több száz alkotó nevében adunk hangot azon reményünknek, hogy a kedves olvasók - határainkon innen és túl - haszonnal és örömmel fogják forgatni a nyomtatott kötetet (nagy mérete ellenére), vagy olvassák a digitális változatot az atlasz honlapján. Bízunk abban, hogy segítségével még jobban meg fogják ismerni hazánk természeti környezetét, annak állapotát, az ott zajló folyamatokat, melyektől napjaink társadalma sem tudja magát függetleníteni.


A kiadvány letölthető a www.nemzetiatlasz.hu honlapról.





Other publications


Aquincum
Published: 2017. 12. 05.
Schweitzer Ferenc:
Tanulmányok a geomorfológia, a geokronológia...
More information
Katasztrófák tanulságai
Published: 2011
Schweitzer F. (szerk.)
Katasztrófák tanulságai

More information
Porviharok
Published: 2017. 06. 21.
Varga György
Porviharok és a hullóporos eredetű üledékek...
More information
XIX. századi folyószabályozások...
Published: 2000
Somogyi S. (szerk.)
A XIX. századi folyószabályozások és ármentesítések...
More information
Közlekedésbiztonsági kockázatok a településkörnyezetben
Published: 2016. 02. 29.
Tiner T., Viczián I.
Közlekedésbiztonsági kockázatok a településkörnyezetben
More information
A magyarországi távközlés fejlődésének történeti térpályái
Published: 2015. 02. 04.
Tiner T.
A magyarországi távközlés fejlődésének történeti térpályái
More information
Ukraine in Maps
Published: 2008
Kocsis K., Rudenko, L., Schweitzer F. (eds.)
Ukraine in Maps

More information
Belarus in Maps
Published: 2017. 06. 21.
Karácsonyi D., Kocsis K., Bottlik Zs.
Belarus in Maps

More information
South Eastern Europe in Maps
Published: 2007
Kocsis K. (ed.)
South Eastern Europe in Maps

More information